Bilgi & Sipariş :
Emre OTLU Vikipedi

 

EMRE OTLU, 1990 yılında Lastikpratiğin kurucusu ve sahibi AHMET OTLU ve NİMET OTLU’nun iki çocuğundan birincisi olarak
(EMRE OTLU -1990, YUNUS OTLU-1994) dünyaya geldi.

EMRE OTLU, ilköğretim eğitimini NEVŞEHİR 'de Mehmet Gülen İ.O. tamamladıktan sonra Anadolu Teknik Lisesi'ne başladı. Buradan mezun olduktan
sonra yüksek öğrenim görmek için , NEVŞEHİR ÜNİVERSİTY'de Elektrik Bölümü’nde okudu ve ticarete atılmasıyla egitim hayatını bırakmış, lastik sektörünü seçmiştir.

On dokuz yaşında evlenmiş ve bu evlilikten ERVA adında bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.Türk iş adamı. AHLAS Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Bir çocuk babasıdır.

 

 

Fotoğraf-0016

Lastiğiniz' in DİŞ DERİNLİĞİNİ Kontrol Edin !

 

 

Lastikpratik | Lastiğiniz' in DİŞ DERİNLİĞİNİ Kontrol Edin !

Bir kalem veya kibrit çöpü kullanabilirsiniz. En kolay şekilde kibrit çöpünü lastik dişinin yanına yerleştirin ve 
bir kalemle işaretleyin, daha sonra bir cetvel ile ölçün. Lastiğin dişine özellikle dikkat edin – bazı performans kriterlerinde güçlü bir etkisi vardır. Yasa gereği minimum 1.6 mm olması gereken diş derinliği önemli bir faktördür. Daha az diş derinliği ile sürdüğünüz takdirde, olası para cezası veya ehliyetinize uygulanacak ceza puanlarına karşı riske girersiniz.

 

Lastik Pratik.com’un Logosu Yenilendi

 

Lastik Pratik.com’un Logosu Yenilendi

Lastik Pratik 2014’ü yeni logosuyla karşıladı. Lastik Pratik.com’un Genel Drektörü Emre Otlu , Lastik Pratik.com’un sürekli yenilenen dinamik bir şirket olduğunu ve bu enerjiyi görsel kimliğiyle de yansıttığını belirtiyor.

İnternet dünyasının da bilinirliği en yüksek markalarından olan Lastik Pratik.com yoluna yeni logosuyla devam ediyor. Aktf reklam ajansı ile yoğun bir çalışmanın ürünü olan yeni logo, Lastik Pratik.com ’u 2014’e ve gelecek yıllara taşıyacak.

www.lastikpratik.com

www.lastikpratik.com/lastikpratik

 

Bize Sormadan Lastik Almayınız !

 

Hayatınız ve sürüş güvenliğiniz için kullandığınız lastiklerin kalitesi önemlidir. Sürüşte umulmadık bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, seçiminiz dünya kalitesinde ve uluslararası yollarda kendini kanıtlamış markalar olmalı. Dünyanın ve Türkiye'nin saygın lastik markalarını, hizmet kalitesi ve Uygun fiyatlarıyla Lastik Pratik'te bulacaksınız.

 

Uzman Tavsiyesi
- Her ay lastiğinizin hava basıncını kontrol ediniz. (doğru hava basıncı, sürücü kapısında, yakıt deposu kapağında veya hava basıncı tablosunda belirtilmiştir) - Balansı ve ön düzen ayarlarını kontrol ettiriniz. - Yeni lastikler takılırken supapı değiştiriniz. http://www.lastikpratik.com/
Neden Kış Lastiği ?

 

Her kış yerlere dökülen tuz çözücü madde olması nedeniyle asfalta, betona ve araçlarımıza zarar vermektedir. Onarım maliyetlerine ödenen paralar yine bizim cebimizden çıkmaktadır. Olaya bir de bu açıdan bakalım...


Avrupa'da Kış Lastiği kullanımı "Trafik güvenliği" temel amacı dışında iki nedenden dolayı teşvik edilmekte ve yılın belli aylarında zorunlu tutulmaktadır:


Ekonomik neden : Kar yağdıktan sonra karın tuz, kimyasal ve makina kullanarak tamamen temizlenmesi yüksek maliyet getirdiği için kritik yokuş veya ana caddeler dışında kar zeminden tamamen temizlenmez, sürücülerin araçlarına Kış Lastiği takarak karlı zemin
üzerinde hareket etmeleri beklenir. Bol karlı yerlerde tuz yerine küçük taneli mucur dökülür ve buzlu zemin üzerinde Kış Lastikleri için yeterli bir "tutunma" elde edilir.


Çevreci neden : Karla mücadele sırasında kullanılan tuz ve kimyasalların çevreye zarar verdiği bilinmektedir. Tuzun ve özellikle tuzlu su buharının metallerde yüksek oranda korozyona yol açtığı bilinmektedir. Motorlu araçlar ve çelik köprüler bu korozyondan zarar görürler. Korozyon sadece ekonomik ve ekolojik kayıp değil, aynı zamanda araçlar için potansiyel bir tehlikedir. Fren diskleri üzerindeki korozyon ertesi gün frenlerde ani bir zayıflamaya da yol açabilir. Çevre duyarlılığı o noktaya ulaşmıştır ki, bazı ülkelerde buzlanma riski olan yollar ve köprüyollar zeminden ısıtma yöntemiyle ısıtılmaktadır.

Teslimat kaç günde gerçekleşir?
Bir iki günde.
Ürünleriniz garantili mi?

Evet.

Pratik Bilgi

 

 

Tüm lastikler T&RA ve ETRTO gibi uluslararası örgütler tarafından belirlenen ; jant çapı, dış çap, kesit genişliği gibi parametreler için belirlenen standartlara uymak zorundadır.

1 - (175) Nominal Kesit Genişliği (mm) İlgili janta uygun takılmış ve hava ile şişirilmiş bir lastiğin dıştan dışa yanalşar arasında kalan en geniş mesafenin (kabartma yazılar hariç) mm cinsinden nominal gösterimidir. Ölçülerek bulunan kesit genişliği değeri ile lastiğin üzerinde yazılı olan nominal kesit arasından farklı olabilir.

2 - (70) Kesit Oranı Kesit yüksekliğinin kesit genişliğine yüzde olarak oranıdır. Kesit oranı azaldıkça, lastik kesit (yanak) yüksekliği azalır. (60, 70 serisi gibi...)

3 - (R) Radyal Lastik

4 - (13) Jant Çapı (İnç)

5 - (82) Yük Endeksi Belirtilen hız limitinde lastiğin taşıyacağı maksimum yüktür. 

YÜK ENDEKS LİSTESİ:

 

 

6 - (T) Hız Sembolü Araç lastiğinin taşıyabileceği maksimum yükle yapabileceği en yüksek hız limitini belirtir.

 

 

(*) Öteki hız endekslerinden farklı olarak ebat markalamasının içinde yer alır. Hız sınırı için ilgili üreticiye danışılmalıdır.


GENEL TAVSİYELER

- Lastiklerinizin havasını en az 15 günde bir kontrol edin.
- Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını kesinlikle düşürmeyin.
- Bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın.
- Kışın diş derinliğinin 3 mm.`den az olması çekişi olumsuz etkiler.
- Lastiğinizi kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.
- Bijon somunlarının sıkılığını düzenli olarak kontrol edin.
- Uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken hava basıncını 2 PSI arttırın.
- Supap kapaklarını kapalı tutun.
- Diş derinliği 1.6 mm.`ye düşen lastikleri mutlaka değiştirin.
- Lastiğinizi parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kullanmayın.
- Araç üreticisi tarafından onaylanmış ebattaki lastik ve jantları kullanın.

KIŞ KULLANIMI

İşte kış koşullarında araba kullanırken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar: 

GÖRÜŞ: Bir sürücünün temizlik açısından en titiz olması gereken nokta görüş açısını en iyi seviyede tutmasına imkan sağlayacak cam ve aynalarıdır. Sürüş esnasında etrafınızı temiz bir camdan izlediğinizden emin olun. Güvenliğiniz için görüş mesafenizin iyi olması gerekmektedir. Yola çıkmadan,otomobilinizin camlarında birikmiş olan su birikintilerini ve karları mutlaka temizleyin. 

HAZIRLIK: Yola çıkmadan önce hazırlık yapın. Emin olmanız gerekenler, aracınızın altında bulunan lastiğin kış lastiği olması, radyatördeki antifriz ve su karışımı ile akü kontrolleridir. Standart lastiklerinizi kışın zorlu hava şartlarında kullanmak,lastiklerinizin ömrünü azaltmak demektir. En doğrusu kasım ayında kış lastiklerinizi taktırmak, bir sonraki kış döneminde kullanmak üzere nisan ayında çıkartmak olacaktır. Aracınızın radyatöründeki antifriz ve su karışımının ideal ölçüsü her birinin eşit ölçüde olmasıdır. Bu karışımdaki ölçünün değişmesi, sıcak ve soğuk koşullarda aracın performansını olumsuz yönde etkileyecektir. 
Aracınızdaki aküyü, üç yıldan fazla bir süredir kullanıyorsanız, kış başlamadan önce servis istasyonunuza uğrayıp kontrol ettirin. 

YOLDA: Araç kullanırken hızlı manevra yapılması gerekebileceğini akıldan çıkartmamak ve hareketleri zorlaştırmayacak rahat giysiler giymek çok önemlidir. Motoru çalıştırdıktan sonra birkaç saniye beklemenin gerekli olduğu düşünülür oysa ki motoru çalıştırdıktan sonra hemen harekete geçmek katalizatörü daha hızlı ısıtacağından daha çabuk devreye girmesini sağlar. Araç içerisinde oluşabilecek buhardan kurtulmak için havalandırmayı açıp ön cama vermeniz ve camlarınızı açarak hava sirkülasyonu yapmanız gerekmektedir. 

SÜRÜŞ: Normal hava şartlarında gösterilen dikkatin daha fazlası gösterilmeli ve öndeki araçla aradaki takip mesafesinin mümkün olduğunca çok bırakılması gerekmektedir bu sayede fren yapılması gerektiğinde uzayacak fren mesafesinden sürücü olumsuz yönde etkilenmeyecektir. Yumuşak karda ise tam fren duruş mesafesini kısaltacaktır çünkü ön tekerlekler bir kürek işlevi görecek ve aracın önünde kar birikmesini sağlayacaktır. 

RİSKLER: Buzlanma riski rüzgara açık olan yerlerde daha çok olacaktır bu yüzden ilerlemekte olduğunu zeminin altında buzdan bir kütle olabileceğini akıldan çıkartmamak gerekiyor. Buzlanmanın olabileceği düşünülerek virajlarda hızın düşürülmesi ve direksiyonun mümkün olduğunca yavaş çevrilmesi gerekmektedir. Yokuşlara hızlı girilmesi ve aracın hareket enerjisinden faydalanmaya çalışılmalıdır. 

KIŞ LASTİKLERİNİN AVANTAJLARI

Normal lastiklere göre farklı sırt desen tasarımı ve sırt karışımı ile hazırlanan kış lastikleri özellikle sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında bile yumuşak ve dayanıklılığını koruyacak bir yapıya sahiptir. 

Karlı ve buzlu zeminlerde lastiğin, yola tutunmasının ve çekiş yeteneğinin standart lastiklere göre daha iyi olması için, sırt desen tasarımı ince lameli ve geniş bloklu olarak tasarlanmıştır. 

Kış lastiklerinde bulunan kış şartları için tasarlanmış özel omuz profili ıslak ve karlı zeminlerde yüksek yol tutuş elde edilmesini sağlar. 

Sırt deseninin ve omuz bloklarının dişli yapısı karlı zeminlerde ilave çekiş sağlar. Bunun yanı sıra özellikle silikalı sırt karışımı ve kılcal kanallı blok yapısı kullanılarak ıslak zeminde mükemmel yol tutuş sağlar.

NEVŞEHİR'DE KARA LASTİKLE BAŞLAYAN YÜKSELME ÖYKÜSÜ ( Lastikpratik Aş )

 

 

YIL 1985

SONRADAN DEĞİL ÖZÜNDEN LASTİKÇİ AİLE

AHLAS OTOMOTİV / Lastikpratik

Ahmet OTLU VE Oğulları

www.lastikpratik.com

 

Lastikpratik | Pratikbilgi [ AB lastik etiketi bilgilendirme]

 

 

Lastik etiketi, bir lastiğin güvenlik ve çevre ile ilgili özellikleri hakkında önemli bilgiler sağlar. Elektrikli ev aletlerinde bulunan enerji etiketine benzer şekilde lastik etiketi, lastikleri ıslak zeminde kavrama, ıslak yol
kavrama, yakıt verimliliği ve gürültü seviyesi ile ilgili açık derecelendirmelere yer verir, üç temel kriteri esas almaktadır :Yuvarlanma direnci, ıslak zeminde frenleme performansı ve dış yuvarlanma gürültüsü. Bu şekilde önemli bir ilerleme sağlanmıştır. Lastikpratik Genel Direktörü : Emre OTLU sürücüleri uyardı : " Bir lastiğin ortaya koyduğu performansa dair daha geniş bir fikre sahip olmak için kullanım ömrü ve kuru zeminde frenleme performansı gibi diğer etkenlerin de dikkate alınması gerekir. Söz konusu bu performans ölçümü tüketicinin bilgilendirilmesi açısından gerçek bir ilerleme sağlamaktadır. Önemli kabul edilen üç farklı kriter aşağıda belirtilmektedir":


● Kullanım ömrü : Bir lastiğin ekonomik ve çevresel etkisi açısından bu kriter yuvarlanma direncinden sonra dikkate alınması gereken ilk kriterdir. Zira yavaş ve düzgün aşınan bir lastik diğer herhangi sıradan bir lastik ile karşılaştırıldığında bir yıla kadar daha uzun bir ömre sahip olabilir.


● Virajda kavrama kabiliyeti : Sürüş güvenliği açısından bu çok önemli bir etkendir. Dresde Üniversitesi'nin Trafik Kazalarını Araştırma Departmanı'na göre, kazaların %25'i virajlarda meydana gelmektedir.


● Kuru yolda frenleme performansı : Dresde Üniversitesi'nin uzmanlarına göre genel yargıya ters olarak kazaların %70'i kuru yollarda meydana gelmektedir. Dolayısıyla bu kriteri Avrupa Birliği etiketleme uygulamasında dikkate alınan kriterlere eklemek gerekir.


Bu kriterlere tabi ki suda kızaklama direnci, yüksek hızda denge, kuru zeminde tepki hızı, yol dengesizliklerinin emilimi gibi daha dikkat çekici bir kriter eklenebilir.

● ☞ Lastikpratik Genel Direktörü : Emre OTLU
www.lastikpratik.com
www.facebook.com/lastikpratik

 

 

▶▶ Kış lastiği kullanmak, yakıt tüketimini artırır mı?

 

 

▶▶ Kış lastiği kullanmak, yakıt tüketimini artırır mı?

Geçtiğimiz yıllarda küresel ısınma konusunu konuşurken, 2012 yılı ile beraber mevsimlerin yerine geldiğini görüyoruz. Kış şartları bu yıl ağır şekilde yüzünü göstermeye başladı. Kar yağışı bir çok ilde hayatı olumsuz yönde etkilerken, araç kullananlar için de sıkıntılı günlerin yaşanmasına neden oldu ve olmaya devam ediyor. Hal böyle olunca, araç sahipleri kış lastiği kullansam mı diye düşünmeye başladı. Ben de Lastikpratik`le konuşmamdan sonra bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. En çok merak edilen soruların cevaplarını hatırlayalım beraber.

▶▶ Kış lastiği sadece karlı ve buzlu zeminlerde mi kullanılır?

Kış lastikleri tüm bir kış sezonu boyunca, ekim ayında takılıp nisan ayında çıkarılabilecek ve bu süre içerisinde kötü hava koşullarından dolayı oluşabilecek risklere karşı sizi güvenle koruyacak lastikler olarak adlandırılıyor. Dolayısıyla kış lastikleri karlı ve buzlu zeminlerde yere tutunmayı sağlayıp zorlu kış koşullarına çok mükemmel cevap verebiliyorlar. Aynı zamanda, kuru ve ıslak zeminlerde ise performanslarında herhangi bir azalma olmaksızın güvenle kullanılıyorlar. Islak zeminlerde ise suyu en hızlı biçimde tahliye ederek ve lastiğin yolla temasının devamlı olmasını sağlayarak aquaplaning (suda kızaklama) riskini en aza indirir.

▶▶ Kış lastiklerinin standart lastiklere göre avantajı var mı?

En önemli avantajı düşük sıcaklıklarda özelliğini kaybetmeyen özel sırt karışımı ile kış koşulları için üretilmiş olmalarıdır. Ayrıca sırt desenin ve omuz bloklarının dişli yapısı karlı zeminlerde ilave çekiş sağlar. Bunun yanısıra özellikle silikali sırt karışımı ve kılcal kanallı blok yapısı kullanılarak ıslak zeminde mükemmel yol tutuş sağlıyor.Normal lastiklere göre farklı sırt desen tasarımı ve sırt karışımı ile hazırlanan kış lastikleri özellikle sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında bile yumuşak ve dayanıklılığını koruyacak bir yapıya sahip olarak niteleniyor.
Karlı ve buzlu zeminlerde lastiğin, yola tutunmasının ve çekiş yeteneğinin standart lastiklere göre daha iyi olması için, sırt desen tasarımı ince lameli ve geniş bloklu olarak tasarlanmış. Kış lastiklerinde bulunan kış şartları için tasarlanmış özel omuz profili ıslak ve karlı zeminlerde yüksek yol tutuş elde edilmesini sağlıyor.

www.lastikpratik.com

 

 

Nevşehir'li İşadamı Ahmet Otlu Şirket Kurdu | Lastikpratik Ahlas Otomotiv

 

 

Nevşehir merkez doğumlu olan iş adamı Ahmet OTLU 'nun kurduğu, Emre OTLU 'nun yöneticisi olduğu Ahlas Otomotiv firmasının dününü ve bugününü siz değerli abonelerimize sunuyoruz..


Lastik markaları konusunda dünyada kabul görmüş ürünlerde otomotiv sektörüne hizmet veren Ahlas Otomotiv özel servisiyle uzman kadrosuyla araç lastikleri konusunda her türlü hizmeti sunuyor. Titiz bir teknik çalışmadan sonra bu ürünleri son kullanıcıya ulaştıran Ahlas Otomotiv hakkında sorularımızı firma genel direktörü Emre OTLU yanıtladı ;

● Emre Bey bize çok kısa kendinizden bahseder misiniz ?

Liseyi Anadolu Teknik Lisesinde, önlisansı Nevşehir Üniversitesinde tamamladım. 2008 yılından bu yana lastik servis deneyimi kazandım. Ayrıca 2010 'dan bu yana Türkiye'nin en büyük en etkin lastik servisi Lastikpratik 'i yönetmekteyim . Evliyim ve tatlı bir kızım var.

●Ahlas Otomotiv hakkında bilgi verirmisiniz ?

Ahlas Otomotiv 1985 yılından buyana lastik servisi ve araç elektroniği üzerine yoğunlaşmış bilgi birikimi ve tecrübeleri ışığında lastik servis konusunda özellikle eğitim ve teknik desteği de dikkate alarak bu ihtiyacı karşılamayı hedeflemiştir. Araçlara lastik servisi konusunda hertürlü hizmet verebilen nadir firmalardan biriyiz.

●Otomotiv sektörüne ne gibi hizmetler sunuyorsunuz ?

Binek - Hafif Ticari - Performans lastik satış ve servis hizmeti vermekteyiz. Lastikpratiği rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden bazıları dünyaca tanınan Michelin - Goodyear - Pirelli gibi lastik üreticileri ile çalışma olanağı olup avrupa normlarında ürün ve özelliklere sahip olma ayrıcalığı hertürlü hizmetlerin tek elden yapılması.

● Lastikpratik projesi nasıl oluştu ?

Günümüzde rekabet koşullarından dolayı lastik sektörün eskiden olduğu gibi sadece lastik satış ve servisiyle belli bir yere kadar gelebileceğini düşünüyordum. Mevcut mağazamızda müşterilerimize daha farklı hizmetler sunma ihtiyacının doğması bir değişim yaşamamızı zorunlu kıldı. Ahlas Otomotiv'in yeni konsepti olan Lastikpratik uygulamasını faaliyete geçirdik.

● Lastikpratik'in belirlediği hedefler nelerdir ?

Lastikpratik dergi , yayın organları , gazete ve diğer aktivitelerle otomotiv sektörüyle sürekli iç içe olmayı bu sektörde en iyi hizmet vermeyi hedeflemektedir. Çok kısa bir süreçte kampanyalı lastik satışlarıyla başlayacak kullanıcıya çok cazip imkanlarla sağlanacaktır. Uzun vadede konusunda sektöre yön veren, bilgisine başvurulacak merci konumuna gelen bir firma olmayı hedeflemekteyiz..

 

 

Neden LastikPratik ¿?

 

 

1985'den beri değişmeyen adresimizde her ihtiyaça uygun dünya markası lastikleri ile siz değerli müşterilerimizin ve sektörün hizmetindeyiz.

Lastikpratik hizmet kalitesi ve cazip kampanyaları ile bölge halkının ve sektörün taktirini kazanmaya devam ediyor. Toptan lastik sektörünün lider firmalarından Lastikpratik yaygın pazarlama ağıyla bugün tüm anadoluya hizmet götürmekte ve müşteri pörtföyünü hergeçen gün arttırmaktadır.Bu firmamıza duyulan güvenin sonucudur.

Şirketimizin servis bölümünde Lastikpratik ayrıcalıklarını ve müşterilerine zengin ürün yelpazesinin yanı sıra teknik servis hizmetlerinide profesyonel konusunda uzman donanımlı personelimiz son teknoloji chazlarımız ve hızlı , pratik hizmet anlayışımızla aracınızı ve sizin güvenliğinizi maximuma cıkartıp proplemsiz sürüş keyfi yaşamanızı ve memnuniyetinizi garanti altına alıyoruz.

Müşterilerimize Sağladığımız Servis Hizmetlerinden Bazıları ;

» Haftanın 7 günü 24 saati bölgemizde yol yardımı
» Lastik satışı ve servisi
» Türkiye'nin heryerine üçretsiz kargo imkanı
» Balans ayarı ve jant düzeltme
» Ses ve görüntü sistemleri satışı ve montajı {tuningtime}
» Akü satışı , testi ve şarjı
» Yaz ve kış lastiği degiştirme
» Araç yüküne orantılı basınç ayarı ve nitrojen dolumu.

» Sunduğumuz hizmetler neticesinde sizede güvenli ve konforlu bir sürüşün keyfini sürmek kalıyor. Kaliteyi uygun fiyata almak için tek yapmanız gereken www.lastikpratik.com adresine girip lastik sparişi vermek , ailenizin güvenliğinden ödün vermeyin hem aracınız güvende olsun hemde siz .«

 

 

LASTİKLERİMİ NE ZAMAN DEGİŞTİRMELİYİM ¿

 

 

DÜZENLİ OLARAK KONTROL EDİLEN LASTİKLER DAHA UZUN ÖMÜRLÜDÜR LASTİK DESEN DERİNLİGİ VE DURUMU LASTİK HAVA BASINCI YANAK HASARI HERHANGİ BİR DÜZENSİZ ASINMA BELİRTİSİ İÇİN LASTİKLERİNİZİ HAFTALIK OLARAK KONTROL ETMENİZ İYİ BİR FİKİRDİR EMİN OLMADIGINIZ DURUMLARDA EGİTİMLİ BİR LASTİK UZMANININ BİLGİSİNE BAŞVURUN....

www.lastikpratik.com
http://www.facebook.com/lastikpratik

 

LASTİK HAVA BASINCI NASIL OLMALIDIR ¿¿

 

 

LASTIKLERIMIZIN HAVA BASINCINI DOGRU BIR BASINC ÖLCERLE AYDA BIRKEZ KONTROL ETMENIZ ÖNEMLIDIR LASTIGINIZIN GEREGINDEN AZ VEYA FAZLA HAVA BASINCININ OLMASI LASTIKTE ANORMAL ASINMA VE YIPRANMAYA NEDEN OLABILECEGI GIBI LASTIKLERIN ASIRI ISINMASININ ASIRI YAKIT TÜKETIMINI VE HATTA LASTIK PATLAMASI GIBI TEHLIKELERE YOL ACABILIR BÖYLE BİR DURUMLA KARSILASIRSANIZ HEMEN PROFESYONEL BIR LASTIK BAYISI OLAN LASTİKPRATİĞE BAŞVURUNUZ

www.lastikpratik.com

 

 

Aracınızın Kış Bakımını İhmal Etmeyin¿

 

 

Havaların soğuması ile birlikte araç bakımlarının öneminin arttığını belirten Lastikpratik uzmanları küçük ama basit tedbirlerin alınmaması durumunda yüksek bedeller ödendiğine dikkat çekiyor.
Kışa hazırlık yapan vatandaşlardan araç bakımını ihmal etmemelerini isteyen Lastikpratik genel kordinatörü Emre Otlu; 
" Yolculukların güvenli olması için yola çıkmadan aracın bakım yapılması gerektigine dikkat çekti. Aracın motoryağı, fren hidroliği gibi sıvıların kış aylarında ön plana çıktığını belirten Otlu fren hidroliği hayati önem taşımaktadır. Lastiklerin basıncı nasıl yüke göre düzenlenecekse aynı durum fren sistemi içinde geçerlidir. Kış demek kar demektir. Karlı yollarda çabuk kirlenebileceğinden hava filitrelerin kontrolüne dikkat etmek gerekir. Akıllı bir sürücünün aracında önceden yapacağı tedbirler fazladan masraf ödenmesinin önüne geçer." diye konuştu.

Lastikpratik genel kordinatörü Emre Otlu ;
" Bakımsız lastiklerin aracın sürüş hakimiyetini etkileme ihtimalinin de yüksek olduğunu ifade ederek aşınan lastikler tekerlekteki yuvarlanma direncini arttırır buda rot ve balans ayarının bozulmasına sebeb olabilir. Azalan direksiyon hakimiyeti karşısında yol tutuş özellikleri zayıflayan araçta yakıt tüketimi artarken birçok parçanın ömrüde kısalmaya başlar, kışın soğuk havalarda etkilenen araç dış boyasının kontrolünün yapılması da aracın. ömrünü uzatır. " dedi.

Aracınız Kışa Hazır Ya Siz ¿¿¿

Uzun yolculuklarda otomobil kullanmanın daha fazla dikkat istediğini belirten Lastikpratik genel kordinatörü Emre Otlu;
" Yolculuk öncesi yağlı ve ağır gıdaların yenilmemesini, içerisinde uyarıcı etki olduğu için çay ve kahveyi tavsiye ederken aracınıza bindiğinizde önce doğru oturma ve sürüş pozisyonu bulun aksi bir durumda sırt ve boyun ağrısı çekmeniz kaçınılmazdır. " dedi.

 

Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck
Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck Cocuk Escort - Google.com.tr Fuck